Co warto zobaczyć

Sofia – Stolica Bułgarii

Sofia jest stolicą Bułgarii i jednocześnie największym miastem tego państwa. Warto poznać jego barwną historię, bo to właśnie ona miała ogromny wpływ na dziedzictwo kulturowe. O Sofię toczyły się walki przez wiele lat, przez co widać wyraźnie wpływy różnych mocarstw. Jest to wspaniałe miejsce dla miłośników historii. Ogromne wrażenie robi architektura, nie brakuje także atrakcji dla fanów sztuki. Piękno fauny i flory można podziwiać między innymi w parkach narodowych. Bułgaria ma wiele ciekawych miejsc pod kątem turystycznym, o czym warto się przekonać osobiście.

Co ciekawego warto zobaczyć w Sofii?

Nawet jeśli ktoś nie jest zainteresowany obiektami religijnymi, to warto odwiedzić cerkiew bojońską, czyli średniowieczną świątynię prawosławną. Została wpisana na listę UNESCO. Pomimo upływu lat nadal można podziwiać misterne zdobienia w postaci świetnie zachowanych fresków. Wyglądają bardzo realistycznie. Przy okazji warto odwiedzić Narodowe Muzeum Cerkiew Bojańska. Ogromne wrażenie robi Katedra świętego Aleksandra Newskiego, która powstała na cześć rosyjskiego cara, któremu Bułgarzy zawdzięczają niepodległość. Za stworzenie zespołu efektownych fresków odpowiada kilkadziesiąt artystów z różnych krajów.

Podczas pobytu w Bułgarii warto odwiedzić Teatr Narodowy Ivan Vazov, wokół którego znajduje się park miejski z fontannami. Na jego terenie codziennie odbywają się ciekawe spektakle. Nie można zapomnieć również o najstarszym budynku w całej Sofii, czyli o rotundzie świętego Jerzego. Na jej terenie znajdowały się dawniej rzymskie termy. Cerkiew pod wezwaniem świętego męczennika Jerzego Zwycięzcy ma kopułę pokrytą realistycznymi freskami pochodzącymi z XII wieku. Miłośnikom kultury i sztuki można polecić odwiedzenie Narodowej Galerii, która ma bogatą i zróżnicowaną kolekcję malarstwa i rzeźby. Wiele ciekawych eksponatów czeka w muzeum etnograficznym.

Jakie atrakcje czekają na turystów w stolicy Bułgarii?

Wspaniałym miejscem do aktywnego wypoczynku jest park narodowy Witosa. Będzie to idealna opcja dla miłośników pieszych wędrówek i spacerowania. Można liczyć na piękne widoki, bujną roślinność. Nie brakuje alei i szlaków, które skrywają mnóstwo atrakcji. Uznaje się go za reprezentacyjne miejsce Sofii. Stanowi świetną bazę wypadową. W pobliżu znajdują się liczne sklepy i lokale gastronomiczne. Można także zatrzymać się w ośrodku wypoczynkowo-narciarskim. Ciekawą atrakcją będzie także sztuczne jezioro Ariana w kształcie litery B z wyspą. Duże wrażenie robi również Uniwersytet świętego Klemensa z Ochrydy. Jest to najstarsza uczelnia wyższa w całej Bułgarii.