Co warto zobaczyć

Płowdiw – miasto w Bułgarii

Płowdiw to malownicze miasto położone w Bułgarii. Co roku odwiedzane jest przez rzeszę turystów z wielu krajów świata. Także Polacy zakochali się w lokalnych daniach oraz ciekawych atrakcjach tego bułgarskiego miasta.

Płowdiw – miasto w Bułgarii

Płowdiw to miejscowość zlokalizowana w południowej Bułgarii. Miasto ma ponad 8 tysięcy lat historii i jest zdecydowanie jednym z najstarszych miast na całym Starym Kontynencie. Z tego powodu jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Płowdiw cechuje się niepowtarzalną architekturą. W tym mieście znajduje się bardzo dużo zabytków oraz atrakcji turystycznych.

Jedną z nich jest zdecydowanie Twierdza Płowdiwska, która ma bardzo bogatą historię. Mowa tutaj o średniowiecznej twierdzy wznoszącej się na wzgórzu w centrum miasta. Została ona zbudowana w VI wieku, a w czasach obecnych jest jednym z najistotniejszych zabytków miasta. Kolejnym wspaniałym miejscem do zwiedzenia jest Stare Miasto. To malownicza dzielnica z licznymi kamienicami, wąskimi uliczkami i nie tylko. Do tego trzeba też doliczyć kolorowe domy. W Starym Mieście zlokalizowane są liczne zabytki. Mowa tutaj między innymi o ruinach rzymskiego teatru, katedrze Świętej Maryi oraz meczetach czy muzeach.

Co warto zwiedzić w mieście Płowdiw?

Będąc w tym pięknym mieście, trzeba zobaczyć Muzeum Etnograficzne. To miejsce przedstawiające historię oraz kulturę Bułgarii. Można w tym muzeum podziwiać wszelaki eksponaty, w tym między innymi tradycyjne stroje ludowe czy liczne dzieła sztuki. Innym popularnym zabytkiem w mieście Płowdiw jest Meczet Dżumaja. Mowa tu o najstarszym meczecie w Bułgarii. Został on zbudowany w 1363 r. Wyróżnia się niepowtarzalną architekturą oraz ciekawymi zdobieniami.

Chętnie odwiedzana jest też Kapana Creative District. Mowa tu o nowoczesnej dzielnicy z kawiarniami oraz licznymi restauracjami. Zlokalizowane są tam również galerii sztuki czy sklepy. To świetne miejsce nie tylko na zabawę, ale też na relaks. Oczywiście w mieście Płowdiw znajduje się też wiele innych atrakcji czy zabytków. Turyści cenią sobie też Kościół św. Konstantyna i św. Heleny. Mowa tutaj o jednym z najstarszych kościołów w tym mieście. Został on zbudowany w IV wieku. Budowla cechuje się niepowtarzalną architekturą oraz bogatym wystrojem wewnętrznym. Miasto Płowdiw słynie też z Muzeum Historii Płowdiwa. W tym miejscu przedstawiona jest historia tego miasta jeszcze za czasów prehistorycznych. Można podziwiać liczne zabytki oraz dzieła sztuki oraz wiele innych ciekawych rzeczy.