Przyrodnicze cuda natury w Bułgarii
Co warto zobaczyć

Cuda natury

Bułgaria to przepiękny kraj, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Piękne piaszczyste plaże, wspaniała pogoda, cenne zabytki i życzliwi mieszkańcy sprawiają, że chce się tutaj wracać. Wielowiekowa tradycja i historia tego kraju pozwala zanurzyć się w niezwykle ciekawej przeszłości i wyobrazić sobie jak tu było kiedyś. Poza tym Bułgaria to także bajkowe prawosławne monastery czy urokliwe wybrzeże Morza Czarnego, a także cudowna natura.

Co warto zobaczyć w Bułgarii pod względem przyrodniczym?

Jednym z bardziej magicznych miejsc w Bułgarii jest niewątpliwie Przylądek Kaliakra. Znajduje się on bardziej w głębi lądu i jest wysunięty aż na dwa kilometry w morze. Ma on wysokość 70 metrów i do dziś funkcjonuje tu jednostka wojskowa. Z samego urwiska można zachwycać się magicznym widokiem, a wchodząc do tutejszych grot i jaskiń – ich tajemniczym wnętrzem.

Warto zobaczyć także niezwykle popularne w Bułgarii Cudowne Mosty. Można je odnaleźć w Rodopach, która położona jest w dolinie rzeki Erkjuprii. Woda wyrzeźbiła tu dwa ogromne okna, a nad nimi znajdują się naturalne i niezwykle wysokie skalne mosty – Wielki i Mały Most. Pierwszy ma około 100 merów, a drugi 60. Cała okolica zaś otoczona jest świerkowym lasem.

Niewątpliwie istotnym miejscem jest jedna z największych jaskiń Bułgarii – Jaskinia Magura. Można ją odnaleźć niedaleko Bełogradczika oraz jeszcze bliżej miasteczka Rabisz. Posiada ona sieć korytarzy o długości 2,5 kilometra, a także malowidła ścienne sprzed 10 tysięcy lat. Dodatkowo magiczne stalagmity, stalaktyty i draperie sprawiają, że można się zachwycić tym miejscem. Z tego też powodu razem ze skałami Bełogradczika jaskinia ta została nominowana do plebiscytu nowych 7 cudów świata oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Co ciekawe Bułgaria posiada także swoje własne piramidy. Mowa tu o Piramidach Melnickich znajdujących się wokół najmniejszego miasta kraju, czyli Melnika. Atrakcja ta składa się z wyerodowanych piaskowcowych skał, które można odnaleźć u stóp gór Piryn. Warto zobaczyć także żółtoczerwone formy skalne, które znajdują się w górach Stara Płanina, niedaleko miasta Bełogradczik. Wyróżnia je to, że ich pochodzenie datuje się na 230 milionów lat temu.

Pięknym zakątkiem jest też niewątpliwie Jaskinia Devetaska. Podziemne korytarze zachęcają do długich wędrówek, a tutejsze hale mają powierzchnię ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. Kiedyś był to magazyn, dziś można tu zobaczyć artefakty, które mają ponad 46 tysięcy lat. Poza tym znajdują się tutaj Oczy Boga, czyli dwa otwory na 45 metrowym sklepieniu.

Bułgaria to niesamowity kierunek na wczasy dla miłośników natury. Można zakochać się w tutejszych krajobrazach oraz cudach przyrody. Niespotykane nigdzie indziej zakątki zachęcają, by wracać i pobyć tu jak najdłużej, a słońce sprzyja leniuchowaniu na pięknych plażach. Bułgaria to kraj pełen niespodzianek i piękna. To zakątek idealny na wakacje marzeń. Warto wybrać się na chociażby kilkudniową eskapadę by go bliżej poznać.