Plaża w Złotych Piaskach
Kurorty

Złote Piaski

Złote Piaski to jeden z najbardziej znanych kurortów w Bułgarii, do którego co roku ściąga tysiące zagranicznych turystów. Gwarancja słonecznej pogody, przepiękne krajobrazy, złote i piaszczyste plaże, doskonała baza hotelowo – gastronomiczna oraz wiele atrakcji turystycznych – to podstawowe powody, dla których warto rozważyć wakacje na wybrzeżu Morza Czarnego.

Złote Piaski – popularny bułgarski kurort

Złote Piaski cieszą się niesłabnącą popularnością – i to zarówno wśród mieszkańców Bułgarii, jak i turystów tłumnie przybywających z innych państw Europy i świata. Niewątpliwym atutem tego kurortu jest niezwykła plaża – długa, piaszczysta, usiana muszelkami i otoczona przepięknym lasem. To prawdziwy raj dla miłośników kąpieli i sportów wodnych. Oprócz spokojnej i czystej wody, która zapewnia bezpieczne plażowanie, Złote Piaski oferują także pływanie na nartach, rowerkach i skuterach wodnych, motorówkach oraz deskach windsurfingowych.

Dodatkowo, turyści w przebywający w Złotych Piaskach mogą udać się na rejs statkiem wycieczkowym, aby podziwiać najpiękniejsze zakątki bułgarskiego wybrzeża oraz popływać w basenach umiejscowionych wzdłuż plaży. Osoby spędzające tu wakacje mogą także udać się do profesjonalnego centrum nurkowania oraz niezwykle popularnego parku wodnego Aquapolis. Miłośnicy sportów niezwiązanych z wodą będą zadowoleni z dużej ilości kortów tenisowych, boiska do koszykówki i siatkówki, terenu do golfa, szkółki jazdy konnej oraz możliwości pogrania w bilard bądź kręgle.

Nie bez znaczenia dla wielu turystów jest także fakt, iż Złote Piaski charakteryzują się dużą ilością sklepów z pamiątkami, lokali gastronomicznych, dyskotek oraz imprez tanecznych pod gołym niebem. Niektórzy mówią, iż kurort nigdy nie śpi – i jest w tym niemałe ziarno prawdy.

Bałczik w Bułgarii

Popularne atrakcje w Złotych Piaskach

Wakacje w Złotych Piaskach to niewątpliwie czas pełen relaksu, kąpieli słonecznych i wodnych oraz wszelkiego rodzaju rozrywek. Jednak spędzając urlop w tym jednym z najbardziej znanych bułgarskich kurortów, warto także odwiedzić kilka okolicznych atrakcji turystycznych, które niewątpliwie zasługują na uwagę. Które warto zobaczyć? Na pewno do tych najbardziej znanych należą:

Park Krajobrazowy Złote Piaski

Park otaczający plaże kurortu to połączenie bagien i terenów bogatych w drzewa, wśród których na uwagę zasługuję dwustuletnia syrokomla, mająca w obwodzie ponad cztery metry szerokości. Cały teren słynie z wielu gatunków roślin, ptaków, motyli oraz zwierząt, a dzięki swojemu położeniu – ponad sto metrów nad poziomem morza – zapewnia niezwykle atrakcyjny widok na okoliczne wybrzeże Morza Czarnego.

Monastyr Aładża

Eremicki klasztor skalny (umiejscowiony w jaskini) został zbudowany najprawdopodobniej około IV wieku, chociaż to, co jest zachowane do dzisiaj, powstało około XII wieku. Monastyr Aładża to dawna siedziba ascetycznych mnichów, którzy przy pomocy milczenia i bezruchu próbowali zbliżyć się do Boga. Wykuty w skale klasztor oraz znajdujące się obok katakumby to miejsce warte odwiedzenia, a spacery wąskimi przejściami wywołują niesamowite wrażenie oraz szybsze bicie serca.

Św. Konstantyn

To niewielkie miasteczko – położone kilka kilometrów od Złotych Piasków – słynie przede wszystkim z sanatorium, basenów termalnych oraz monastyru świętego Konstantyna i Eleny ,w którym znajduje się źródełko o niezwykłych właściwościach. Jest to miejsce polecane dla turystów pragnących przede wszystkim spokoju, gdyż ciche i ustronne plaże zapewniają odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Riviera Holiday Club

Kompleks hotelowy z prywatną plażą jest zarezerwowany jedynie dla gości lub osób stołujących się w tamtejszych restauracjach. Bywalcy tego ośrodka mogą korzystać nie tylko z uroków piaszczystej plaży otoczonej drzewami, ale także z basenów (otwartych i krytych), kortów tenisowych, sportów wodnych oraz masaży, zabiegów upiększających i kuracji zdrowotnych.

Bałczik

To spokojne miasteczko położone niedaleko Złotych Piasków może być alternatywą dla gwarnego i głośnego kurortu. Bałczik słynie z portu, starego miasta oraz wapiennych zboczy, które nadają miasteczku niebanalnego uroku. Wybrzeże miasteczka to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych – zwłaszcza nurkowania i żeglarstwa. Dodatkowo Bałczik słynie z wielu atrakcji, które warto zobaczyć – między innymi ogrodu botanicznego, pałacu królowej Marii, muzeum historycznego i etnograficznego, galerii sztuki oraz cerkwi świętego Mikołaja, słynącej z kolekcji przepięknych ikon. Niedaleko miasteczka znajduje się sanatorium Tuzłata, które swoją sławę zawdzięcza wielu źródłom mineralnym.

Przyroda w Bułgarii

Do pozostałych atrakcji znajdujących się w okolicach Złotych Piasków można zaliczyć Albenę, Kamienny Brzeg, Rusałkę, Przylądek Kaliakra oraz Obroczisze.

Wymienione wyżej atrakcje to oczywiście nie jedyne miejsca w pobliżu Złotych Piasków, które warto odwiedzić. Wybrzeże Morza Czarnego słynie z wielu przepięknych miejscowości, które sprawią, iż wakacje w Bułgarii będą niezapomniane. Plażowanie w Złotych Piaskach warto połączyć z wycieczkami wyjazdowymi – dzięki temu bułgarskie wakacje będą pełne nie tylko słonecznego relaksu, ale także aktywnego wypoczynku.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz