Co warto zobaczyć

Zabytki

Bułgaria to kraj o bogatej historii, gdyż jego powstanie datuje się na IV tysiąclecie przed naszą erą. Zawsze też dla jego mieszkańców ważna była sztuka we wszystkich jej przejawach, dlatego w kraju nie brakuje ważnych zabytków, przede wszystkim jeśli chodzi o obiekty sakralne, ale nawet zwykłe budynki często zachwycają wspaniałą architekturą, zwłaszcza w starszych miejscach kraju i poszczególnych miast. Wielbiciele sztuki mają więc co oglądać, na przykład jeśli chodzi o wystawy ikon, kraj ten bowiem słynie zwłaszcza z ikonopisarstwa (nie Rosja, wbrew pozorom) i snycerki artystycznej. Jest to też kraj bardzo bogaty pod względem kulturowym, na co wpływ ma również zróżnicowany skład etniczny.

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Jeśli chodzi o to, jakie obiekty będące znakami rozpoznawczymi Bułgarii warto odwiedzić, jest to na przykład słynna twierdza Wielki Presław, która jest znakomicie zachowana i jej obejrzenie będzie wielką gratką zwłaszcza dla miłośników militariów, nie tylko historii. Wielkie wrażenie robią imponujące świątynie, typowe dla krajów, w których prawosławie jest ważną religią, czyli dla wschodu Europy. Warto obejrzeć zwłaszcza monumentalny i znany Sobór św. Aleksandra Newskiego, który znajduje się w stolicy kraju – Sofii, i jest jednym z najbardziej znanych budynków tego miasta, jednym z jego symboli. Nieco bardziej nowoczesny, ale także wspaniały jest sobór w Warnie, noszący poetycką nazwę – Zaśnięcia Matki Bożej.

Warto zauważyć, że wiele ważnych miejsc w Bułgarii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko potwierdza ich wartość historyczną, kulturową, a także – oczywiście – estetyczną. Jest to między innymi Cerkiew Bojańska w jednej z dzielnic Sofii. Ta pochodząca z okresu średniowiecza świątynia może pochwalić się wspaniałymi freskami, uchodzącymi za arcydzieła, jedne z najważniejszych na świecie z tego okresu. Nie mogą tego przegapić zwłaszcza miłośnicy malarstwa ściennego, gdyż robią one naprawdę wielkie wrażenie i są doskonale zachowanie dzięki staraniom hojnych sponsorów (Galeria zdjęć – Boyana Church).

Bardzo ciekawy jest też zespół cerkwi wykutych w skale znajdujących się nad rzeką Rusenski Łom. Tu również znajdują się cenne malowidła, zaliczane do najważniejszego dorobku bułgarskiej sztuki sakralnej. Z obiektów sakralnych warto też odwiedzić Rylski Monastyr prezentujący się jak masywna twierdza. W jego skład wchodzi wiele budynków pochodzących z epoki odrodzenia, imponująca cerkiew główna, w której również można podziwiać piękne freski, a także znana baszta Chrelina – ogromna baszta obronna.

Nie tylko cuda architektury…

Jeśli kogoś znudzą zabytki o charakterze sakralnym, ma do wyboru jeszcze wiele innych obiektów. We wschodniej części kraju znajduje się Jeździec z Madary – wyjątkowy relief skalny, jedyny taki w Europie. Warto go zobaczyć będąc w tych stronach nawet jeśli nie jest się miłośnikiem historii ani koneserem sztuki, gdyż świadomość, że pochodzi on ze średniowiecza i jest unikatem na Starym Kontynencie, jest bezcenna. Jeszcze ciekawiej będzie odwiedzić Nesebyr, które to miasto jest jednym wielkim zabytkiem – rezerwatem archeologicznym i architektonicznym. Znajduje się w nim wiele zabytków wartych obejrzenia i duża ich część znajduje się na liście UNESCO. Z tego miejsca znana jest na przykład Cerkiew Chrystusa Pantokratora, ale całe miasto warte jest obejrzenia.

Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Park Narodowy Pirinu i rezerwat przyrody Srebyrna. Jeśli zaś chodzi o plenery, dech w piersiach zapierają Primorsko, meandrująca rzeka Arda czy siedem niskich jezior, do których warto wybrać się na wycieczkę, jak popularnie robią to turyści. (więcej o atrakcjach przyrodniczych w Bułgarii)